Właściwe użytkowanie materaca gwarantuje jego długą żywotność. Warto zapoznać się z poniższymi zasadami użytkowania, aby materac służył Państwu jak najdłużej oraz nie zagrażał zdrowiu.
Zalecenia ogólne:
- Materac jednostronny należy użytkować wyłącznie po stronie pikowanej.
- Materac dwustronny można użytkować po obu stronach.
- Zaleca się obracanie materaca dwustronnego co 6 miesięcy, w celu przedłużenia jego żywotności, a przede wszystkim poprawie higieny snu.
- Materaca nie należy kłaść bezpośrednio na podłodze, ponieważ powinien mieć on zapewniony swobodny przepływ powietrza. Ponadto ułożenie materaca bezpośrednio na podłodze może spowodować odkładanie się wilgoci w jego dolnej części. Z tego względu zaleca się użytkowanie materacy w komplecie z odpowiednim stelażem.
- Nie powinno się skakać po materacu, ponieważ może to doprowadzić do jego uszkodzenia - może naruszyć jego konstrukcję.
- Nie należy użytkować w nadmierny sposób krawędzi materaca, ponieważ skoncentrowany na małej powierzchni nacisk może je osłabić.
- Materaców zamontowanych na ramie lub z matą kokosową nie należy zginać, gdyż taka czynność może uszkodzić strukturę wewnętrzną materaca.
- Wymiana materaca uzależniona jest bezwzględnie od rodzaju użytych surowców. Przyjmuje się, iż okres użytkowania materaca wynosi 10 lat. Jednakże ze względów higienicznych wymianę należy planować po upływie 5 lat.
Higiena materaca:
- Każdy materac należy regularnie odkurzać. W ten sposób pozbywamy się kurzu i roztoczy.
- Praniu podlegają tylko te pokrowce do materacy, które mają wyraźne i jednoznaczne oznaczenia o możliwości prania w określonej temperaturze.
- W przypadku zalania wodą, materac należy suszyć w pozycji poziomej, aby wilgoć odparowywała w jednym kierunku. Zdejmowany pokrowiec, należy suszyć osobno. Duże zmoczenie materaca może wpłynąć na jego jakość.
- Po przespanej nocy, powinno się pozostawić odkryty materac przez co najmniej 20 min, aby umożliwić mu wyschnięcie i przewietrzenie.
Ochrona materaca:
- Na materace należy stosować prześcieradła, ochraniacze lub przekładki. Powinno stosować się przynajmniej jeden ochraniacz pod materac, który zabezpiecza materac przed zniszczeniem od strony stelaża.
- Stelaż, na którym będzie usytuowany materac, powinien być wykonany z listew sosnowych lub bukowych – sprężynujących. Tego typu stelaże zapewniają naturalną wentylację materaca.
- W przypadku materacy sprężynowych odległość między listwami nie powinna być większa aniżeli 30-40 mm, dla pozostałych materacy odległość ta może oscylować między 50-60 mm.
- Użytkowanie materaca na stelażach sprężynowo–siatkowych nie jest wskazane, gdyż może nastąpić uszkodzenie materaca. Podczas eksploatacji materacy, które zostały położone na stelażach z możliwością regulacji wysokości, powinno się pamiętać, aby części regulowane materaca nie były nadmiernie obciążane.
- Nie wskazane jest obciążanie materaca podczas, gdy część materaca i stelaża jest uniesiona do góry.