Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki materac wybrać do sypialni ?

2021-07-01
Jaki materac wybrać do sypialni ?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto jest na etapie poszukiwania idealnego materaca dla siebie.
Wybór materaca nie jest prostą sprawą, zadając sobie pytanie jaki materac wybrać do sypialni musimy uwzględnić kilka istotnych zagadnień :

 • szerokość materaca (140/160/180 cm). Proszę pamiętać, że jeżeli jest miejsce w pokoju to najszerszy materac będzie zapewniał największy komfort i swobodę obracania się we śnie. Warto dobrać łóżko tak, by licowało się ono z brzegiem materaca, zapobiegając obijaniu się nogą o łóżko podczas kładzenia się do snu)
 • wysokość materaca, która nas usatysfakcjonuje aby wygodnie usiąść na jego brzegu oraz wstać bez wysiłku – zalecana wysokość łóżka z materacem to 50-60cm. Ponadto wysokie materace 25cm – 34cm mają dużo grubsze warstwy pianek, wyższe sprężyny kieszeniowe, co bezpośrednio przekłada się na żywotność materaca, jakość pracy wkładu materaca oraz elastyczność i komfort dla osób o większej wadze czy wzroście.
 • cenę jaka jesteśmy w stanie wydać na zakup – tu warto się dobrze zastanowić bo na materacu spędzamy około 8 godzin dzienie i ma on realny wpływ na nasze zdrowie samopoczucie i regenerację organizmu. Czasem większy budżet przeznaczamy na przykład na zakup telewizora, inwestycja w materac to inwestycja w nasz komfort, zdrowie i wygodę, która będzie się zwracała każdego poranka.
 • trzeba dokładnie przemyśleć kwestię twardości materaca: miękki , średnio twardy lub twardy. Tu istotną role odgrywa również waga użytkowników materaca. Z punktu widzenia fizjoterapii najlepszym rozwiązaniem jest średnio-twardy materac. Ciekawym rozwiązaniem jest również materac dwustony o różnych twardościach (Med Premium Double, Orthopedix)
 • zapoznać się danymi technicznymi : wysokością i wagą materaca. Często zdjęcia przekroju 3D materaca dają wrażenie, że materac jest bardzo wysoki a w rezultacie okazuje się że ma tylko na przykład 16cm. Dobry materac będzie wysoki na 25 cm i więcej, będzie ciężki, nie będzie możliwości zrolowania go oraz będzie posiadał wiele warstw i łączył kilka rozwiązań, na przykład kieszenie i różne pianki.
 • Jakość wykończenia/ użyte materiały – prócz designu i wyglądu, jakość wykończenia, obszycia, konstrukcji wewnątrz przekłada się na jego długowieczność. Zastosowanie odpowiedniej gęstości pianki, lateksu, materiały o wysokiej gramaturze użyte do uszycia pokrowca, wszystko to, bezpośrednio przekłada się na to jak materac oddycha, czy jest antyalergiczny , i czy po prostu będzie wygodny. Materac kupuje się na kilka lat, warto wybrać taki, który będzie służył nam długo i nie straci swoich właściwości po roku.
 • zapoznać się z budową materaca – ma ona istotny wpływ na podparcie kręgosłupa i komfort oraz długość eksploatacji materaca.

Poniżej prezentujemy 4 rodzaje budowy materaca wraz z krótkim opisem ich najważniejszych cech.

 •  Materace sprężynowe bonellowe

Tego rodzaju materace wypełnione są sprężynami obłożonymi warstwą ochronną z filcu, włókien kokosowych lub innych materiałów. Dzięki warstwie ochronnej sprężyna nie ma prawa wydostać się na zewnątrz. Jeśli materiałem ochronnym jest kokos, to materac jest twardy, a jeśli pianka lub filc, to wtedy jest miękki. Warto pamiętać, że im więcej zwojów sprężyny, tym materac jest grubszy i bardziej sprężysty. Materac od Van Kopper model : Dual Hybryd jest modelem bonellowym, który zadowoli każdego jest materacem dwustronnym z możliwością wyboru strony średnio-twardej lub twardej.

 • Materace sprężynowe kieszonkowe

Materace potocznie zwane kieszonkowcami lub materacami woreczkowatymi, to nowoczesna odmiana materaców sprężynowych. Jednak sprężyny są mniejszej średnicy i w kształcie walca, a umieszczone są w tzw. kieszonkach z tkaniny. Sprężyny w materacu kieszonkowym nie są połączone ze sobą, zatem pracują niezależnie. Co jest bardzo istotną zaletą gdy wagi osób korzystających z materaca znacząco się od siebie różnią. Zatem z jednej strony materaca można skakać, a te wstrząsy nie będą przeniesione na osobę leżącą obok. Materace kieszeniowe wykonuje się z różną liczbą stref ugięcia . Dzięki czemu lepiej podpiera on kręgosłup, z różna siłą sprężyny działają w strefie gdzie znajdują się łydki, uda, pośladki, plecy, ramiona, głowa. Takie rozwiązanie zapewnia dużo lepsze podparcie kręgosłupa i dopasowanie do naszego ciała niż w materacach bonellowych. Na system sprężyn układa się kolejno warstwę pianki lub lateksu która dodatkowo podpiera kręgosłup. Grupę tych materacy reprezentuje na przykład model Hybryd Med marki Van Kopper.

 • Materace lateksowo- piankowe

Materace wykonane z lateksu, czyli zwulkanizowanego mleczka kauczukowego charakteryzuje duża elastyczność i fakt, że nie zmienia/odkształca się pod wpływem masy ciała. Warto podkreślić, że materace lateksowe są polecane dla osób które lubią efekt zanurzenia się w materacu i idealnego dopasowania materaca do kształtu ciała. W skład materacy lateksowo- piankowych wchodzi również pianka, która reaguje na temperaturę ciała i dostosowuje się do kształtu osoby leżącej na materacu. Dodajmy, że pianka wywołuje mniejszy nacisk na naczynia krwionośne i mięśnie podczas snu. Materac ten jest również dobrym rozwiązaniem dla osób które są po urazach odcinka szyjnego. Materace polecane są osobom lubiącym wygodny sen , marka Van Kopper poleca materac Orthopedix, który zbudowany jest z lateksu i pianki z pamięcią kształtu.

 • Materace hybrydowe

To grupa materacy, która łączy ze sobą właściwości materaca z systemem sprężyn kieszeniowych oraz lateksowo-piankowego. Dzięki temu połączeniu otrzymujemy bardzo komfortowe i zdrowe dla kręgosłupa podparcie. Połączenie systemu wielostrefowych sprężyn kieszeniowych oraz kombinacji lateksu, pianek wysoko-elastycznych, pianek z pamięcią kształtu (w wysokościach warstw jak w samym materacu lateksowo-piankowym), powstaje konstrukcja łącząca najlepsze cechy obu tych grup materacy. Otrzymujemy idealne podparcie kręgosłupa i dopasowanie do ciała. Materac świetnie oddycha i zarządza termiką ciała, co ułatwiają mu przestrzenie w sprężynach kieszeniowych i pasy wentylacyjne. To grupa materacy która gwarantuje nam najlepsze właściwości. Marka Van Kopper prezentuje w tej grupie model Elite Med Premium, King Med Premium , Med Premium Double. Co ciekawe wszystkie te modele posiadają specjalną obwodową strefę usztywnionych sprężyn ułatwiających wstawianie i zapobiegających zsuwaniu się z materaca podczas przysiadania nia nim.

Jak widzicie wybór najlepszego materaca do sypialni to nie łatwa sprawa, jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz dopytać o więcej szczegółów zadzwoń do naszych konsultantów pod numery telefonów : 508 117 905 oraz 786 955 470

Polecane

Materac Orthopedix 160x200x25 cm Piankowo-Lateksowy

Materac Orthopedix 160x200x25 cm Piankowo-Lateksowy

3 749,00 zł brutto/1szt.Cena regularna 4 260,00 zł brutto/1szt.
Materac King Med Comfort 160x200x34 cm multipoket + termoelastyczna pianka

Materac King Med Comfort 160x200x34 cm multipoket + termoelastyczna pianka

4 720,00 zł brutto/1szt.Cena regularna 5 364,00 zł brutto/1szt.
Materac Elite Med Premium 140x200x30 cm Jednostronny kieszeniowy + lateks

Materac Elite Med Premium 140x200x30 cm Jednostronny kieszeniowy + lateks

2 840,00 zł brutto/1szt.Cena regularna 3 227,00 zł brutto/1szt.
pixel