Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki zdrowy materac wybrać

2021-07-10

Wybór materaca, który zapewni zdrowy i regenerujący sen, to jedyna droga do sukcesu w procesie odpoczynku i regeneracji organizmu. Dlatego marka Van Kopper postawiła na profesjonalne doradztwo w dziedzinie doboru oraz użytkowania materacy. Na naszej stronie znaleźć można cenne informacje o budowie każdego materaca oraz funkcji jakie spełniają poszczególne komponenty.

Konsultanci marki Van Kopper pomogą dobrać materac idealny dla nawet najbardziej niezdecydowanego klienta. Najistotniejsze zadanie jakie musi spełniać materac, to odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego powinien on być dostosowany przede wszystkim do wzrostu i wagi ciała. Dość powszechna jest opinia, że materac powinien być jak najtwardszy. Pogląd ten pochodzi z czasów, kiedy stosowano proste sprężyny bonellowe, trawy morskie i włókno kokosowe, a synonimem trwałości i jakości, była twardość. Prawda jest taka, że to waga człowieka jest wyznacznikiem nośności i jeśli wybierzemy model zbyt twardy to będziemy się na nim męczyć. Dobrze dobrany materac nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, lecz idealnie dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Kolejnym, poza budową ciała, wyznacznikiem do wyboru twardości materaca powinna być pozycja jaką przyjmujemy najczęściej podczas snu. Jeśli śpisz na boku potrzebujesz materaca, który elastycznie dopasowuje się do ciała i pozwoli wystającym częściom, tj. ramiona i biodra się zagłębić, a kręgosłupowi przyjąć linię prostą. Gdy leżymy na wznak lub na brzuchu, ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie. Dopasowując materac  powinniśmy zwrócić uwagę, czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się zbyt mocno, ani nie przylega nadmiernie do materaca. W tym przypadku wybierajmy nieco twardsze modele. Jeśli często zmieniasz pozycję podczas snu, polecamy modele aktywnie dopasowujące się zmian.
    Osoby, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa powinny przed zakupem materaca skonsultować się z ortopedą, który określi jak twardy model powinny używać. Odpowiednio dobrany materac pozwoli złagodzić dolegliwości, a co najważniejsze nie wpływa na pogłębianie się wad postawy.
    Ostatni aspekt dotyczy indywidualnych preferencji. Należy zachować równowagę pomiędzy przyzwyczajeniem a tym co będzie odpowiednie dla kręgosłupa. Alergicy powinni również mieć na uwadze właściwości swojej skóry oraz zdrowie dróg oddechowych i wybierać materace odpowiednie dla ich specyficznych potrzeb. 

 

pixel