Pozycja podczas snu – jak prawidłowo ułożyć kręgosłup?
W skali całego życia mnóstwo czasu spędzamy na śnie. Jeśli wypoczynek przez dłuższy czas będzie odbywał się w niekomfortowych warunkach, na przykład na źle dobranym podłożu, odbije się na to na zdrowiu, najczęściej w postaci coraz bardziej uporczywych bólów kręgosłupa. Aby uniknąć tego typu dolegliwości, trzeba zadbać o prawidłową pozycję szkieletu podczas snu, może w tym pomóc dobrej jakości materac, który ułatwi utrzymanie zdrowej postawy. Przeczytaj więcej o tym, jak ułożyć kręgosłup.
Pozycja ciała podczas snu a ból kręgosłupa
Najlepsza pozycja kręgosłupa podczas snu to taka, która umożliwia swobodny przepływ krwi wzdłuż kręgów - wtedy do wszystkich komórek doprowadzana jest odpowiednia ilość tlenu, dzięki czemu są one dobrze odżywione i wypełnione energią, którą będą mogły spożytkować w ciągu dnia. Tak wygląda teoria, jednak co z praktyką? Jaką pozycja podczas snu pozwoli wyspać się, a jaka jest niemal gwarancją bólu kręgosłupa o poranku? Przede wszystkim, należy unikać układania się w pozycji na brzuchu, gdyż może to wzmagać uczucie sztywnego karku i napięcie w górnej części pleców. Nie poleca się jej także ze względu na powodowanie ucisku na żołądek i przepychanie kwasów żołądkowych w górę układu trawiennego. Również tak zwana pozycja embrionalna nie jest uznawana za zdrową - ciało jest w niej ściśnięte, co może powodować niedotlenienie narządów wewnętrznych. Takie ułożenie obciąża też w dużym stopniu jedno z bioder i utrzymuje kręgosłup w nienaturalnie wygiętej pozycji. Dużo lepiej jest spać na wznak - wtedy kręgosłup przybiera optymalny, lekko łukowaty kształt zbliżony do litery S, a mięśnie znajdujące się wzdłuż kręgów rozluźniają się. Ortopedzi rekomendują też przyjęcie tak zwanej pozycji rozgwiazdy, czyli leżenie na plecach z szeroko rozstawionymi nogami i rękoma wysuniętymi za głowę - jej jedynym minusem jest zwiększone ryzyko chrapania w nocy. Odpowiednią pozycją podczas snu jest także ułożenie na boku z wyprostowanymi nogami. Aby rano obudzić się bez bólu kręgosłupa, nie wystarczy leżeć w którejś z wymienionych pozycji, należy też wstać z łóżka wystarczająco wcześnie - zbyt długi sen powoduje sztywnienie kości oraz mięśni.
Optymalna pozycja kręgosłupa podczas snu
Na utrzymanie, wspomnianej już, esowatej pozycji kręgosłupa podczas snu wpływ ma nie tylko odpowiednie ułożenie się, lecz także podłoże, na jakim spoczywa ciało, a ściślej mówiąc, jego twardość. Materace klasyfikuje się za pomocą czterostopniowej skali, od miękkich do bardzo twardych. Twardość materaca dobiera się na podstawie wagi użytkownika - im jest niższa, tym miększe powinno być podłoże. Pozwala to na zapewnienie odpowiedniego podparcia dla całego szkieletu i utrzymanie odpowiedniej pozycji podczas snu. Decydując się na konkretną twardość, trzeba wziąć pod uwagę również wzrost, bowiem to samo podłoże może być odczuwane inaczej przez kogoś o wadze 65 kg i wzroście 170 cm a kogoś o tej samej wadze, ale wzroście wynoszącym 185 cm. Materace miękkie, takie jak model Hilding Rumba będą najlepszym wyborem dla osób o niskiej masie ciała. Natomiast bardzo twarde podłoża sprawdzą się w przypadku większego ciężaru. Twardy materac Hilding Foxtrot wyposażono w dodatkowe udogodnienie w postaci 7 stref twardości - jest to system wewnętrznego podziału struktury podłoża w taki sposób, aby poszczególne jego odcinki zapewniały zróżnicowany stopień podparcia ciała dostosowany do padającego nacisku. Decydując się na twardy materac trzeba być jednak ostrożnym, gdyż źle dobrany może powodować ucisk naczyń krwionośnych, co może skończyć się bólem pleców podczas snu oraz drętwienie nóg i rąk. Z kolei za miękki materac sprzyja zapadaniu się użytkownika i przybieraniu niezdrowej pozycji kręgosłupa - jest to nie tylko niewygodne, ale też niebezpieczne.
Poduszka ortopedyczna na sztywny kark
Oczekując wygodnego snu, należy zadbać nie tylko o materac, ale też o poduszkę. Standardowe modele wypełniane gąbką, pierzem naturalnym lub syntetycznym i podobnymi tworzywami nie zapewniają stabilnej pozycji odcinkowi szyjnemu kręgosłupa. Kręgi te podczas codziennego funkcjonowania są szczególnie obciążone, przede wszystkim u osób prowadzących siedzący tryb życia, dlatego warto przyłożyć wagę do tego, aby i one mogły w pełni zregenerować się podczas wypoczynku. Utrzymanie odpowiedniej pozycji kręgosłupa w tej części umożliwiają specjalne poduszki ortopedyczne. Model Hilding Visco Balance został wypełniony specjalną termoelastyczną pianką, która w kontakcie z ciałem delikatnie ugina się, dopasowując tym samym swój kształt do wszystkich krzywizn spoczywającego na niej fragmentu sylwetki. Dla zwiększenia komfortu wypoczynku, po bokach tej poduszki umieszczono specjalne taśmy 3D - ich obecność utrudnia rozwój szkodliwych bakterii, drobnoustrojów i roztoczy, które mogłyby utrudniać sen.
Zdrowy wypoczynek powinien umożliwiać pełną regenerację szkieletu. Dlatego, jeśli porankom towarzyszy jego ból kręgosłupa i sztywność karku, oznacza to, że coś jest nie tak. Aby zapobiec pogłębianiu się szkodliwych zmian, należy zareagować jak najszybciej. Oprócz walki z samym dyskomfortem fizycznym trzeba także podjąć kroki, by zlikwidować źródło problemu - najczęściej jest nim niewygodny, przestarzały materaca, który nie odpowiada potrzebom swojego użytkownika.
https://hilding.pl/